Anonymizovaná data mobilních operátorů sledují pohyb obyvatel ČR

Již na jaře byl na VŠB – Technické univerzitě spuštěn projekt Atlas mobility. Jedná se o výzkum realizovaný společně s T-Mobile ČR, který je zaměřen na mobilitu obyvatel vytěžovaný z anonymizovaných dat v době koronavirové pandemie. Výstupy z tohoto projektu byly společností T-Mobile nabídnuty Úřadu vlády ČR. Vláda ČR vydává opatření, která mají pohyb obyvatel omezit a pomocí těchto dat má možnost si ověřit jejich dodržování. Při výzkumu jsou využívána výhradně anonymizovaná data, což znamená, že veškeré údaje jsou dostupné pouze v agregované formě a z výsledků či ze zpracovávaných datových sad nelze určit výskyt konkrétní osoby. Vzhledem k tomu, že se jedná o velké datové soubory, je k jejich vytěžování a správné interpretaci zapotřebí vysoce výkonných výpočtů a ty se provádějí s pomocí superpočítačů v IT4Innovations národním superpočítačovém centru, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava.

„Na základě vytěžovaných dat z mobilní sítě umíme v portálu Atlasu mobility ČR zjistit, jaká byla daný den mobilita obyvatel oproti běžnému dni v podobném období. A tak například víme, že v neděli 25. října byl pohyb obyvatel oproti jiným nedělím podstatně vyšší. Počet nevyjíždějících, klesl v průměru v ČR o 66 %, což může být mimo jiné způsobeno i velmi pěkným počasím o uplynulém víkendu,” uvádí Miroslava Vozňák, který za portálem Atlas mobility na VŠB – Technické univerzitě Ostrava stojí.

Data o změnách nevyjíždějících, což jsou nejlépe vypovídající údaje o změnách v mobilitě obyvatel, jsou každodenně publikována okolo čtvrté hodiny odpolední a jsou volně dostupná na webové stránce Atlasu mobility https://atlas-mobility.danse.tech/pro-nev.html Data jsou dostupná s detailem po dnech ve všech krajích a městech nad 50 tis. obyvatel.

Celá tisková zpráva