Bylo založeno Evropské konsorcium výzkumné infrastruktury pro studium holocaustu (EHRI-ERIC), jehož zakládajícím členem je Česká republika

Dne 20. ledna 2025 udělila Evropská komise Evropské výzkumné infrastruktuře pro výzkum holocaustu (EHRI) právní status konsorcia evropské výzkumné infrastruktury (ERIC), čímž se EHRI stala 30. založeným konsorciem ERIC.

Obr1_EHRI – Evropské konsorcium pro studium holocaustu

Posláním Evropské infrastruktury pro výzkum holocaustu je nadnárodní výzkum holocaustu, jeho připomínání a vzdělávání o něm. Konsorcium adresuje výzvu velkého rozptýlení zdrojů a odborných znalostí v mnoha institucích, a to například prostřednictvím EHRI Portálu, který umožňuje online přístup k informacím o zdrojích o holocaustu bez ohledu na to, kde se nacházejí. Rozsáhlý je také program EHRI zaměřený na propojování badatelů a dalších osob spojených s výzkumem holocaustu. Ačkoli má EHRI dopad především vědecký, prosazuje také širší sociální a politickou agendu. Nedávný nárůst antisemitismu, xenofobie a agresivních nacionalismů ukazuje, že výzkum holocaustu není nikdy čistě akademickou záležitostí, ale předpokladem pro otevřenou a nediskriminační společnost v celé Evropě i mimo ni.

Obr2_EHRI – Evropská infrastruktura pro studium holocaustu získala status trvalého subjektu (fotografie Maciek Jazwiecki, EHRI)

Od roku 2010 se EHRI snaží integrovat výzkum a dokumentaci holocaustu prostřednictvím iniciativ financovaných EU. V roce 2018 bylo zařazeno do plánu Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI). Česko vstoupilo do tohoto konsorcia jako zakládající člen spolu s Chorvatskem, Izraelem, Německem, Nizozemskem, Polskem, Rakouskem, Rumunskem, Slovenskem a Spojeným královstvím. Belgie se k EHRI-ERIC hodlá připojit v roce 2025. Koordinátorem evropských projektů je nizozemský Institut pro studium války, holocaustu a genocidy NIOD, Nizozemsko je pak hostitelskou zemí EHRI ERIC.

Česká republika se aktivně zapojila do procesu přípravy. Na české národní úrovni služby pro EHRI zajišťuje Institut Terezínské iniciativy, Památník Terezín, Národní archiv a vede je Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR. Jmenované ústavy obohatily pro období financování českých velkých výzkumných infrastruktur počínaje rokem 2023 infrastrukturu LINDAT/CLARIAH-CZ.