Budoucnost ESFRI: Brno hostilo klíčový workshop a zasedání ESFRI Fóra
Masarykova univerzita v Brně hostila ve dnech 31. března až 2. dubna 2025 workshop s názvem „Future of ESFRI in a new ERA“, kde odborníci diskutovali o dalším směřování Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) a jeho roli v měnícím se výzkumném prostředí. Workshop následně pokračoval pravidelným čtvrtletním zasedáním ESFRI Fóra. Další setkání se uskuteční v červnu 2025 v polském Krakově.
Předseda ESFRI José Luis Martínez Peña představil v úvodu workshopu přehled hlavních činností ESFRI, které má aktuálně ve svém portfoliu 63 výzkumných infrastruktur ze všech vědních oblastí.
Mezi hlavní činnosti ESFRI, zmiňované během workshopu nejčastěji, patří příprava tzv. Cestovní mapy výzkumných infrastruktur (ESFRI Roadmap), průběžná analýza výzkumného prostředí v Evropě (Landscape Analysis) a monitoring výzkumných infrastruktur v rámci ESFRI. Monitoring slouží jako nástroj pro sledování a hodnocení pokroku, kvality a udržitelnosti klíčových evropských výzkumných infrastruktur. Tyto aktivity jsou zásadní pro členské země i Evropskou komisi, protože poskytují důležité informace o tom, jak výzkumné infrastruktury zařazené do Cestovní mapy odpovídají nejvyšším standardům a podporují mezinárodní spolupráci.
Na zmíněných aktivitách se shodlo celé ESFRI, které tvoří odborníci z členských států EU a asociovaných zemí. Novým členem ESFRI se nedávno stala i Kanada.
I když jsou hlavní aktivity ESFRI nezpochybnitelné, předseda ESFRI zdůraznil, že ESFRI, založené v roce 2002 s cílem strategicky koordinovat politiku výzkumných infrastruktur v Evropě, musí svou roli revidovat a připravit se na nové výzvy.
„Bylo by dobré, kdybychom posílili naši kapacitu poskytovat strategická doporučení Evropské komisi, Radě ministrů nebo, jak to již děláme, našim národním ministerstvům. Tohoto cíle bychom mohli dosáhnout tím, že uvolníme část kapacit, které nyní využíváme pro úspěšné aktivity, jako je příprava Cestovní mapy, Landscape Analysis, monitoring a další. Diskuze ukázaly, že určitá míra externalizace těchto procesů by nám pomohla uvolnit kapacity ESFRI, které by následně mohly být věnovány strategickým úvahám a poradenství,“ řekl Jan Hrušák, člen ESFRI Executive Boardu z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.
Diskutovalo se také rozšíření mandátu ESFRI. Mělo by se ESFRI zaměřit i na technologické infrastruktury, digitální výzkumné infrastruktury nebo otázky udržitelnosti? Zazněly i návrhy na posílení spolupráce s Evropskou komisí a dalšími organizacemi, jako jsou ERIC a EIRO Fórum.
Workshop nevedl k definitivním závěrům, ale nastartoval nový proces směřování ESFRI. Na základě proběhlých debat bude připraven souhrnný report, který poslouží jako podklad pro budoucí kroky a strategická rozhodnutí.
Pravidelné zasedání ESFRI Fóra, které následovalo po workshopu, se věnovalo dalším aktuálním otázkám výzkumných infrastruktur v Evropě. Příští setkání ESFRI proběhne v červnu 2025 v Krakově, kde se zároveň uskuteční i třetí Stakeholder Forum na téma udržitelnosti ekosystému výzkumných infrastruktur.
foto (kredit: StR-ESFRI)
Autorka příspěvku: Vladimíra Coufalová