10 let CERIC-ERIC: reflexe dosavadního působení a pohled do budoucnosti
Konsorcium evropské výzkumné infrastruktury Central European Research Infrastructure Consortium (CERIC-ERIC) oslavilo 21. listopadu v Bruselu desáté výročí svého založení. Akce byla jedinečnou příležitostí k diskusi o politikách výzkumných infrastruktur a připomenutí kroků, které vedly ke vzniku konsorcia. Zdůraznila rovněž dopady, které CERIC-ERIC měl – a bude mít – na zúčastněné země i na Evropský výzkumný prostor (ERA).
(Credits: CERIC-ERIC)
Setkání, které se uskutečnilo od 9:00 do 13:00 v NH Grand Sablon, zahájil italský velvyslanec Stefano Verrecchia (zástupce stálého představitele Itálie při EU) spolu s dalšími oficiálními představiteli. Samotná akce pak sestávala ze dvou panelů, v nichž diskutovali zástupci Evropské komise, členských států EU, předních evropských institucí a výzkumných infrastruktur.
První panel s názvem „Politiky výzkumných infrastruktur: Reflexe a budoucí cesty“ byl zaměřen na úspěchy a dopady výzkumných a technologických infrastruktur a konsorcií evropských výzkumných infrastruktur (ERIC), včetně CERIC-ERIC. Panel prozkoumal různé způsoby, jak zvýšit jejich efektivitu, včetně politik na národní a evropské úrovni. „Zřízení tohoto konsorcia bylo navrženo vládami zemí střední a východní Evropy,“ vysvětluje Carlo Rizzuto, předseda Valného shromáždění CERIC-ERIC, „s cílem zmírnit rozdíly mezi východem a západem v oblasti výzkumných infrastruktur a zajistit konkurenceschopný růst excelentního výzkumu v této části Evropy.“
(Credits: CERIC-ERIC)
Druhý panel s názvem „Pokročilá věda v CERIC: Současné úspěchy a budoucí potenciál“ představil vědecké úspěchy a dopady CERIC-ERIC za poslední desetiletí a diskutoval o výzvách
a příležitostech, které budou utvářet jeho budoucnost. „Od svého založení CERIC-ERIC výrazně zvýšil vědeckou produktivitu a kvalitu výzkumu v členských zemích,“ komentuje Jana Kolar, výkonná ředitelka konsorcia, „posílil výzkumné kapacity, podpořil technologické inovace a rozšířil spolupráci v EU. Tím, že podporujeme excelentní, rozmanitý a smysluplný výzkum, jsme hrdí na to, že přispíváme k vědecké excelenci a inovacím napříč Evropou.“
(Credits: CERIC-ERIC)
Více informací o akci naleznete na https://www.ceric-eric.eu/events/10-years-of-ceric/.
CERIC-ERIC je konsorcium evropské výzkumné infrastruktury, založené Evropskou komisí
a vládami osmi evropských zemí v roce 2014. Nabízí výzkumníkům a průmyslu přístup k více než 60 experimentálním analytickým a syntézním technikám v pokročilých výzkumných zařízeních
v osmi zemích střední a východní Evropy a přidružených institucích. Tím podporuje multidisciplinární výzkum na mikro- a nano-úrovni v oblasti pokročilých materiálů, biomateriálů a nanotechnologií. V zařízeních CERIC mohou být materiály analyzovány a jejich struktura zkoumána kombinací technik využívajících elektrony, ionty, neutrony a fotony.
Přístup ke službám CERIC je umožněn prostřednictvím mezinárodních výzev k podávání návrhů, které poskytují volný přístup k mnohočetným technikám a odměňují nejlepší projekty za předpokladu, že jejich výsledky jsou otevřené a publikované. Dále je k dispozici komerční přístup pro proprietární výzkum a podpora transferu technologií.
Česká republika je do konsorcia CERIC-ERIC zapojena prostřednictvím velké výzkumné infrastruktury SPL-HTC. SPL-HTC (Laboratoř fyziky povrchů – Vodíkové technologické centrum), jejíž hostitelskou institucí je Univerzita Karlova, je velká výzkumná infrastruktura určená pro výzkum povrchů a dějů na nich. Od roku 2023 je její zaměření rozšířeno na výzkum a testování materiálů pro vodíkové technologie. Je spojením Laboratoře fyziky povrchů (SPL) v Praze a Optické dráhy pro výzkum materiálů (MSB) v italském Terstu a doplněna
o Vodíkové technologické centrum (HTC) v Praze. Prostřednictvím CERIC-ERIC mají k SPL-HTC přístup výzkumníci z celého světa.
SPL-HTC byla v mezinárodním hodnocení velkých výzkumných infrastruktur v roce 2017 i 2021 vyhodnocena jako excelentní a je zařazena do Cestovní mapy velkých výzkumných infrastruktur ČR pro období 2023 až 2026. Zároveň v letech 2023-2026 obdrží z MŠMT účelovou podporu ve výši cca 69 mil. Kč.
KONTAKTY:
CERIC Press Office: press@ceric-eric.eu
Marcello Turconi: marcello.turconi@ceric-eric.eu